Bilel Bellahcene z Algierii i Shahenda Wafa z Egiptu wygrali mistrzostwa Afryki w szachach 2026. Bellahcene obronił tytuł, stając się trzecim zawodnikiem, który zdobył więcej niż jedno mistrzostwo kontynentu. Wafa z kolei wygrała czwarte mistrzostwo, dodała do poprzednich sukcesów z 2017, 2018 i 2022 roku. Turnieje otwarty i kobiecy odbyły się w hotelu Cresta w Jwanengu, Botswanie. W obu sekcjach grały 9 rundowych turniejach szwajcarskich, wzięło w nich udział ponad 100 najlepszych graczy kontynentu. W sekcji otwartej rywalizacja rozegrała się między broniącym tytułu Bellahcenem a liderem po piątej rundzie GMem Bassem Aminem z Egiptu. Oba zawodniki prowadzili z 4,5/5, ale Bellahcene wygrał ich spotkanie w kolejnej rundzie i wygrał mistrzostwo. W sekcji kobiecej Wafa nie miała konkurencji, zdobywając 8,5 punktów i wygrywając zgodnie z oczekiwaniami. Wafa podkreśla, że jej sukces wynika z systematycznej pracy i cierpliwości. Turniej zakończył się w nastroju triumfu, z radością wśród zawodników i fanów szachów.